PHOTOVOICE FINAL PROJECT

PHOTOVOICE FINAL PROJECT

(Click on the link above for powerpoint)

The questions I chose to answer are how healthy is it? And why is it so difficult to be healthy/easy to be unhealthy? In my PowerPoint, I inserted a photograph of a healthy food option I made which was chipotle chicken and another photograph of a variety of not-so-healthy foods that I just happened to have scattered in my cabinet. From analyzing each photograph, I noticed a difference in quality and quantity. The first photograph of the healthy food option answers the question of how healthy is it because I am using a protein (the chicken), vegetables (onion and garlic), and fruit (tomato). I also made some white rice for the chicken, which would be carbs, however, in a moderate amount, the rice is still considered healthy. This meal is only really a two-person meal. So, this meal would only last a night-although you would have leftover frozen chicken in the bag, but you would need to purchase the veggies again for more.  This would make it difficult to be healthy because you would have to stock up on some items like the veggies and fruit, and even then, you’d have to use them soon because they can easily go bad unless preserved correctly.  This also answers the second question why is it so difficult to be healthy/easy to be unhealthy? I noticed that eating healthy can be on the expensive side. It’s easy to be unhealthy because I can get more unhealthy items for the same amount of cash that I used to purchase and make the healthy-food option.  The junk-food items that I photographed were not healthy at all. However, purchasing and consuming these unhealthy items makes it easy to be unhealthy because you can get more junk-food items for your buck.

For this project, I listed the items I used to make the healthy meal and the cost of each item. I then totaled the number of items used for this meal and the total cost for a two-person meal. With the junk-food option, I did the same process: I listed down items that I consider junk-food and totaled the number of items purchased and the cost of each item. I then compared the total costs of each food option and concluded that eating healthy is a little bit more expensive than eating junk-food—of course, this all depends on the type of healthy meal and unhealthy foods you want to purchase. This project has helped me learn in consumer health by seeing things differently. It has made me realize that I can get a lot of junk-food cheaper than I could get a healthy meal, but eating all these junk-foods would make you unhealthy. I would need to find a healthier and budget-friendly meal. I also learned that companies that sell junk-food items market their foods for slightly lower prices to lure customers in, and customers like me go for it because it’s cheaper but very unhealthy. Consumers might benefit from completing a project like this because they would be educated and made aware of the theme of quality and quantity of food items, which then could result in healthier food options being made in their futures. My project document provides a photograph of healthy and unhealthy foods along with their costs so that they can compare for themselves and pick which one is truly the better option for a healthy diet as well a budget-friendly cost.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s